[ شبکه های اجتماعی ]

[ اطلاعات تماس ]

چسب دوجداره سازی پلی سولفاید

کارکرد اصلی چسب یا درزگیرها در شیشه‌ دو جداره یا چند جداره ایجاد سد محکمی در برابر نفوذ رطوبت، عایق‌بندی حرارتی، و حفظ ساختار شیشۀ دوجداره است و کیفیت آن می‌تواند تضمین‌کنندۀ عملکرد و دوام و زیبایی محصول نهایی باشد. چسب‌ها شامل درزگیرهای اولیه و ثانویه هستند که هر کدام ویژگی و کاربرد خاص خود را دارند.

چسب اولیه پلی ایزوبوتیلن، مهمترین عامل عایق بندی شیشۀ ساختمانی در برابر نفوذ رطویت و خروج گاز آرگون است. اما آن‌چه موجب حفظ تمامیت ساختاری مجموعۀ دوجداره و محافظت از چسب اولیه می‌شود، چسب ثانویّه است که دو نوع سیلیکون و پلی‌سولفاید، انواع رایج آن در صنعت دوجداره‌سازی شیشه‌ها هستند. چسب‌های مصرفی برای برآوردن این نیازها ضمن داشتن مقاومت کافی در برابر شرایط آب‌وهوایی، لازم است تا از مقاومت مکانیکی مطلوبی نیز برخوردار باشند تا بارهای متعددی که در طول عمر شیشه‌های دوجداره بر آن‌ها وارد می‌شوند را بتوانند تحمل کنند و دچار اختلال در چسبندگی و نقص عملکرد نشوند. از طرفی نحوه و میزان اعمال صحیح چسب نیز برای عملکرد بهینۀ این شیشه‌ها اهمیت دارد و در صورت استفاده از چسب مرغوب و مناسب، حداقل عمق چسب ثانویه می بایست ۴ میلیمتر باشد. به‌کارگیری تجهیزات پیشرفته و رعایت ابعاد مناسب در اعمال چسب، سبب ایجاد اتصال محکم و بادوام بین شیشه و قطعات فلزی می‌شود. درنتیجه، احتمال نقص زودهنگام پایین آمده و عملکرد و دوام شیشه‌ها تحت تأثیر شرایط مختلف آب‌وهوایی و بارهای اعمال‌ شده بر آن‌ها افزایش می‌یابد.

در شیشه‌های دوجداره، آن‌چه که چسب‌های ثانویه پلی‌سولفاید و چسب سیلیکون را متمایز می‌کند،عملکرد آن‌ها از نظر مقاومت در برابر پرتو فرابنفش و دماهای بسیار بالا، قابلیت چسبندگی، انعطاف‌پذیری و دوام طولانی‌مدّت است. چسب‌های پلی‌سولفاید مقاومت شیمیایی بسیار خوب و سازگاری با اجزای مختلف شیشه دوجداره را دارا اند. در حالی که مقاومت آنها در برابر پرتو فرابنفش، دماهای بسیار بالا و همچنین تغییرات دمایی پایین است.

 

موارد استفاده چسب پلی سولفاید: 

۱- در موقعیت هایی که قسمت چسب خور شیشه در معرض نور مستقیم خورشید نیست.

۲- مواقعی که قسمت چسب خور شیشه درون قاب یا فریم است.

نقاط قوت:
۱- مقاومت شیمیایی بسیار خوب
۲– عایق خوب در برابر خروج گاز و نفوذ رطوبت

نقاط ضعف:
۱- مقاومت کم در برابر پرتو فرابنفش
۲- مقاومت کم در دماهای بسیار بالا

در شرکت ونوس شیشه چسب اولیه ایزوبوتیل و چسب پلی سولفاید تحت برند تجاری Butylver و Thiover از گروه Fenzi ایتالیا تامین می شود.
مزیت برند معتبرFenzi ایتالیا:

۱- سازگاری با تمام اجزای شیشه دوجداره مانند چسب اولیه، اسپیسر، پوشش شیشه، چاپ، میان‌لایۀ لمینیت و جاذب رطوبت
۲- مقاوم در برابر تغییرات دمایی
۳- عمر و دوام بالا

 

معایب استفاده از چسب متفرقه پلی سولفاید:

۱- ناسازگاری با سایر اجزا شیشه دوجداره
۲- عدم مقاومت در برابر تغییرات دمایی
۳- عمر و دوام کم
۴- به علت مقاومت کمتر چسب های متفرقه و بی کیفیت، عمق چسب اعمال شده می بایست بیشتر از حد استاندارد (۴ میلیمتر) باشد که خود باعث آسیب به جلوه بصری شیشه دوجداره می شود.

توجه:
هرگونه ناسازگاری می‌تواند باعث تجزیۀ شیمیایی اجزا، تغییرشکل و تمرکز تنش در آن‌ها شود و مشکلاتی از قبیل نفوذ چسب یا بخار آب به داخل شیشه را به وجود آورد و یا باعث جدا شدن لایه شیشه از اسپیسر شود.